آقای فرماندار ! حافظ بیت المال باشید

 آیا در گذشته تصمیم و مجوز شورای ترافیک برای ایجاد پیاده راه غیرکارشناسی بوده است ؟

 یادداشت روح الله عالم زاده روز 
شورای ترافیک شهرستان ساوه در مصوبه اخیر خود رأی به ایجاد مسیری ویژه در محوطه پیاده راه داده و همچنین ، خواهان بازگشت مسیر تردد در خیابان شهید اسدی به وضع سابق شده است .

نگارنده یادداشت پیش رو ، نسبت به مفید یا غیر مفید بودن مصوبه اخیر شورای ترافیک نظری ندارد چرا که کارشناس مسایل ترافیکی نیست و معتقد است در هر موضوعی باید کارشناسان و متخصصان ذیربط تصمیم گیری و اظهار نظر کنند اما به لحاظ بررسی وجوه عام این موضوع ، لازم می داند نکاتی را بیان کند :

۱- مگر پروژه پیاده راه با صرف هزینه ای هنگفت و با نظر مثبت شورای ترافیک ساوه اجرایی نشد و از رئیس تا سایر حضرات عضو این شورا –بالاتفاق – رای به ایجاد پیاده راه ندادند ؛ پس چگونه است که امروز تصمیم دیگری اتخاذ کرده اند ؟

شاید عده ای بگویند شورای ترافیک ساوه اخیرا به این نتیجه رسیده که برای رفع معضلات ترافیکی اصلاحاتی انجام دهد که در پاسخ باید گفت ، آیا این شورا ( که از آن انتظار اتخاذ تصمیمات به موقع و علمی می رود ) بعد از حدود دو سال به چنین نتیجه ای رسیده است ؟ یعنی نارضایتی های احتمالی مردم از اوضاع ترافیکی بعد از سپری شدن دو سال از ایجاد این پروژه به گوش آقایان رسیده و آنان را مجاب ساخته است که تفال دیگری بر مثنوی هفتاد مَن معضلات ترافیکی ساوه بزنند؟ آیا این توجیه را یک کودک کوچه و بازار می پذیرد ؟

۲- مگر مسئولین محترم بالخصوص فرماندار گرامی شهرستان در مراسم افتتاح پیاده راه حضور نداشتند و در آن مراسم به وجد نیامده بودند و مسیر پیاده راه را خرامان ، خرامان طی نمی کردند و با حضورشان – به اتفاق استاندار وقت مرکزی- مهر تایید دیگری بر اجرای این پروژه نزدند ؟

مگر ایشان و امثالهم ، با پرستیژ و تبخترِ زایدالوصفی مصاحبه نمی کردند و نمی گفتند « اولین پیاده راه استان در ساوه اجرا می شود» پس چرا امروز تصمیم دیگری اتخاذ کرده اند ؟

۳- برخی دوستان عضو شورای ترافیک به راقم این سطور گفتند که با مصوبه اخیر، هیچ تغییری در محوطه سازی پیاده راه رخ نخواهد داد و تنها در قسمتی از پیاده راه وسایط نقلیه عمومی اجازه تردد پیدا می کنند !

آیا یک نفر نیست تا در پاسخ به این توجیه شگفت انگیز ، به اعضای فخیمه شورای ترافیک بگوید در کجای دنیا دیده اید که از دل یک پیاده راه ، وسایط نقلیه عمومی به طور چشمگیر اجازه تردد پیدا کند و آیا این توجیه ، به وصف الحال شترمرغی نمی ماند که نه می شود او را مرغ دانست و نه شتر ؟!

۴- به فرض که این طرح به طور آزمایشی اجرا شود ؛ آیا منبعد مردمی که در محوطه پیاده راه تردد می کنند ، در امنیت و آرامش خواهند بود و هر لحظه نگران تصادف فرزندان و دلبندان خویش با اتوبوس ها و تاکسی ها نخواهند شد ؟

۵- اساسا فلسلفه ایجاد پیاده راه ها تمهید محوطه ای آرامش بخش برای تردد شهروندان است ؛ آیا با تردد دهها اتوبوس و تاکسی از دل پیاده راه ، فلسفه و ماهیت ایجاد این پروژه مخدوش نمی شود ؟

۶- چه ضمانتی وجود دارد که بعد از تردد وسایط نقلیه عمومی از دل پیاده راه ، تصمیم جدیدی برای برچیده شدن کل پروژه گرفته نشود و صدها میلیون پول مردم به مذبحِ تصمیمات خلق الساعه نرود ؟ آیا مسئولینی که تا دیروز حکم به ایجاد این پروژه می دادند، امروز حاضرند هرگونه خسارت احتمالی به بیت المال را از جیب مبارک شان بپردازند ؟

۷- همانطور که در صدر این وجیزه تاکید شد ، نویسنده این یادداشت هیچ نظری در خصوص مصوبه اخیر شورای ترافیک ساوه – از حیث کارشناسی بودن آن – ندارد اما معتقد است که شهر ساوه نباید جولانگاه تصمیمات خلق الساعه شود ، چرا که این تصمیمات برای مردم هزینه زاست ؛ فلذا باید بر مجموعه مدیریت شهری نگاه بلند مدت و علمی حاکم شود ، وبی تردید حاکمیت نگاه های غیر علمی و روزمره ، مدیریت شهری را فشل خواهد کرد .
فی الخاتمه ، شورای ترافیک و شخص فرماندار محترم بدانند که هرگونه تصمیم برای پروژه پیاده راه باید ضامن حفظ تمام هزینه هایی باشد که از جیب مردم صرف این پروژه شده است و بلاشک هرگونه تصمیمی –در مقطع کنونی و آینده – که منجر به آسیب رسیدن به بیت المال شود بخشودنی نیست و افکار عمومی حق خویش را مطالبه خواهد کرد .

از جناب آقای فرماندار ( که نگارنده ، علاقه قلبی به ایشان دارد ) انتظار می رود پاسخگوی این ابهامات باشند ؛ گذشته از آنکه اعضای شورای شهر ساوه نیز باید نسبت به این موضوعات حساس بوده و از نگاه کنارِ گودی به این امورات مهمه بپرهیزند و مطابق با رأیی که از مردم ستانده اند احساس حضور و تکلیف کنند .
روح الله عالم زاده

مدیر مسئول « با شهر »
۹ اسفندماه ۹۶

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :