تحلیل مدیریت شهری ساوه بخش هشتم

بقلم مهندس محمد احسان
کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری
محقق وپژوهشگر مسائل شهری
از مهم ترین برنامه های که امروز بایددر شهر ساوه مورد توجه مدیریت شهری باشد

What-is-urban-culture2
تعیین اهداف و استراتژی‌های توسعه شهری ساوه ؛ تعیین مسایل و مشکلات کلیدی شهر ساوه؛ تدوین چشم‌انداز و مأموریت شهرداری ساوه تحلیل و مشخص کردن مسایل و مشکلات کلیدی،تحلیل منابع درآمدی و هزینه‌ای شهرداری ساوه و ارایه منابع درآمدی جدید، تدوین ساختار سازمانی شهرداری ساوه؛تدوین برنامه های استراتژیک شهرداری ،برنامه‌ریزی راهبردی، ‌تدوین چارچوب اولیه اهداف و مأموریت‌ها، ظرفیت‌سازی،‌تبیین الزامات نهادی ،بررسی مسائل، چالش‌ها و اجماع بر روی آن است مردم عزیز ساوجی شایسته توسعه وشکوفایی ورشد شهری هستند ، امروز باید از مدیریت سنتی وفرسایشی به مدیریت مدرن وبا برنامه حرکت کرد
نقش شوراها در توسعه مدیریت شهری و حقوق شهروندی بی بدیل است
شورای اسلامی شهر طبق قانون دو وظیفه اصلی در پارلمان شهری عهده دار می باشد
بررسی لوایح شهرداری و تصویب آنها و نظارت بر عملکرد شهرداری به دلیل اهمیت نقش و مشارکت مردم در حل مسایل و مشکلات شهری و با توجه به آنکه یکی از علت های مهم شکست برنامه ها در مدیریت شهری عدم توجه به خواسته ها و تمایلات کسانی است که برای آن ها طرح و برنامه ریزی انجام می دهیم
شوراها به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسوولان دستگاه های اجرایی و انتقال دهنده نیازمندی های آنان به مسوولان می باشند. با توجه به توسعه شهرنشینی و رشد روز افزون جمعیت شهری، شهرها با مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روبرو هستند و برای اداره امور شهر نیاز به یک سیستم مدیریت یکپارچه شهری می باشد که بتوان با برنامه ریزی مدون و با همکاری تمامی نهادهای ذیربط در جهت رفع نیازمندی های شهر گام برداشت، شوراهای اسلامی به عنوان یکی از نهادهای تصمیم گیرنده و نظارت کننده بر امور شهری می تواند تاثیرگذاری مثبتی در توسعه حقوق شهروندی داشته باشد.
شورا به عنوان یک نهاد مردمی متولی امور محلی می تواند با تلاش و جدیت در جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی و با استفاده از توانایی های مالی و فکری آنان گامهای مثبتی در زمینه ی اجرای طرح ها و پروژه های زیربنایی در توسعه عمران شهری را ایفا نمایند.
در اصل هدف از تشکیل شوراهای اسلامی که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در زمینه قانون گذاری و نظارتی در امور محلی نقش آفرینی می نماید.
و شهردار محترم ومعاونین ومشاورین ایشان نیز در حوزه مدیریت شهری وظیفه دارند تا تمامی امکانات را در راستای رفع دغدغه شورا ومردم عزیز بکار گیرند
همه ما در پیشگاه خداوند مسئول هستیم که در جهت خدمت به مردم گام برداریم و با ایجاد وحدت و تعامل موجب تسریع در امر خدمت رسانی به مردم شویم.
آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد، شهر و شهروندان هستند و روزمرگی، مسائل حاشیه ای و بوروکراسی اداری هرگز نباید مدیریت شهری را از رسالت اصلی خود که خدمت به مردم و احیای شهر در حوزه کالبدی است، غافل کند و این موضوع فلسفه وجودی شهرداری و شورای شهر است و در فراز و نشیب کارهای اداری نباید از این امر مهم غفلت کرد .
در منطقه ساوه و زرندیه تا ۲۰۰ متری آب وجود ندارد
در صورتی که این روند استمرار داشته باشد در آینده نزدیک ساوه به سرزمینی خشک تبدیل می شود.
بخش اعظمی از سرمایه ایران وارد ساوه شده است اینها اشتباهات گذشتگان بوده و باید آن را جبران کرد این در حالی است که پساب پرند می تواند نجات دهنده باغات پسته باشد و همچنین بزرگترین مطالبه شهروندان ساوجی مبحث گرمسیری شدن تعرفه برق است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

در زرندیه و ساوه ۲ نیروگاه وجود دارد اما از وجود پست های برق بی بهره است و سرمایه گذاران برای حضور در این مناطق نیازمند زیرساخت های خدماتی از جمله برق هستند.
پست ۶۳ کیلوولت در زرندیه و ساوه به عنوان یک نیاز اساسی باید انجام شود تا سرمایه گذاری در این منطقه با بن بست مواجه نشود.
مهم ترین مشکل سرمایه گذاران ساوه کمبود برق است و این یک فاجعه است زیرا الان صنایع با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند و این مشکل نمایان نمی شود اما اگر صنایع باهم کار کنند مشکل کمبود برق بیشتر مشخص می شود.
عدم وجود تصفیه خانه فاضلاب در ساوه سبب هدر رفتن ۷۰ درصد آب می شود این درحالی است که در ساوه یک هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه آب مصرف می شود.

رانندگان تاکسی به عنوان سفیران ادب و فرهنگ در شهر می باشند
تاکسی دار نماد فرهنگ یک شهر است تاکسی دار فردی است معتمد، دارای صلاحیت های مشخص تاکسی داران با توجه به تعامل با شهروندان، می توانند نقش واسطه و انتقال دهنده مشکلات مردم به شهرداری باشند و مسائل مربوط به شهر را با مسئولین شهرداری در میان بگذارند

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :