مهندس محمد احسان
کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری
محقق وپژوهشگر مسائل شهری

نقش زنان شهر ساوه در مدیریت شهری؛
رشد شتابان شهر و شهرنشینی و گسترش مسائل و مشکلات زندگی شهری باعث شده تا نیاز به حضور فعالانه و تأثیرگذار زنان در عرصه‌های مدیریت شهری بیش از پیش احساس شود.
لذا شهرداری ها می توانند برنامه جامع آموزشی، توانمند سازی و سازماندهی زنان برای مشارکت در حفظ، ارتقاء و مدیریت شهری را در نظر بگیرند.
مشارکت زنان در امور اجتماعی، یکی از اهداف توسعه پایدار است.
دست‌یابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران در همه عرصه‌های زندگی اجتماعی، به عنوان یکی از آرمان‌های ۲۰۳۰ سازمان ملل است.
نقش چشمگیر زنان، در عرصه های مدیریت شهری روز به روز فزونی یافته و بیش از پیش نیازمند توجه و اعتماد است.
زنان با توجه به شرایط تحصیلی، جایگاه اجتماعی، تعهد کاری و حس همدلی و همکاری، آماده پذیرش هر چه بیشتر مسئولیت ها در ساختار شهر هستند و بدین منظور تقویت منابع اجتماعی و سرمایه‌های انسانی می تواند بستر فعالیت هر چه بیشتر این بخش از جامعه را فراهم آورد.
زنان در تاریخ معاصر کشور نیز نشان داده اند که می توانند در کنار مردان در عرصه‌های مدیریت شهری، اقتصاد، دفاع مقدس، ورزش، فرهنگ، سیاست، هنر، اجتماع و شهر نقش موثری ایفا کرده و برای میهن افتخارآفرینی‌های ارزنده‌ای داشته باشند
برای سپردن مسئولیت مدیریت شهری به زنان موانع و محدودیت های مختلفی وجود دارد
عادلانه کردن زیست اجتماعی در شهر است در شهر ما ساوه آمادگی لازم برای زیست اجتماعی زنان به طور کامل فراهم نشده است؛ بنابراین لازم است تغییر رفتار جامعه و ساختارها در دستور کار قرار گیرد.
در شهر ساوه با نگاه اعتدال گرایانه می توان بستر حضور زنان در عرصه های مدیریت شهری را آزمود
حضور زنان در مدیریت شهری با توجه به نقش محوری که دارند، می‌تواند توسعه شهر را طولانی‌تر و پایدار تر سازد، ضمن اینکه شهرداری‌ ساوه می‌توانند در توسعه آموزش و توانمندسازی زنان نقش تاثیرگذاری داشته باشد و از این می‌توان نسل آینده مسئولیت پذیری را تربیت کرد.
برای بهتر شدن زندگی زنان ساوه باید کاری‌کنیم
رفع خشونت از جامعه، تامین امنیت زنان ، مهربان تر شدن چهره شهر برای زنان، ورزش و اوقات فراغت زنان، مسائل زنان آسیب دیده و در معرض آسیب و همچنین مساله دختران جوان از جمله برنامه‌های مهم در حوزه زنان است.
شهرساوه مردانه است و زن ها در فضای شهری هنوز موثر نیستند، باید شرایط امن برای زنان به وجود آورد و تغییر ساختاری در زمینه شهرسازی متناسب با ذائقه زنان شکل بگیرد.
در این راستا حتما از همکاری همه زنان دانشگاهی و پژوهشگر و البته مردان همفکر دانشگاهی و پژوهشگر فعال کشور استفاده شود.
نام‌ها و سردیس‌هایی از زنان نام آور و تاریخ ساز ایرانی اعم از متقدم و معاصر باید در شهر دیده شود.
باید امروز از زنان هنرمند و خلاق درخواست کرد ایده ها و پیشنهادات خود را در این خصوص به مدیریت شهری ارایه دهند.
در حال حاضر زنان سهم ناچیزی از رسانه ها و حتی رسانه های موجود در حوزه شهری دارند، در حالی که باید از ظرفیتهای موجود برای بیان نقاط قوت، ضـعفهـا، فرصـتهـا، و تهدیـدهای پیشروی زنان بیشتر بهره گرفت.
باید اماکن تفریحی و ورزشی و سایر خدمات شهری به طور عادلانه در میان شهروندان زن و مرد توزیع شود.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :