نه موسوی خوئینی‌ها اصلاح‌طلب است و نه احمدی‌نژاد آزادی‌خواه

صادق زیباکلام در مصابه با نامه‌نیوز |۱۷فروردین۱۳۹۷

من همان نظری را درباره آقای احمدی‌نژاد دارم که درباره آقای موسوی‌خوئینی‌ها دارم. من به هیچ وجه آقای موسوی‌خوئینی‌ها را اصلاح‌طلب نمی دانم و به هیچ وجه آقای احمدی‌نژاد را هم یک فردی که آزادی‌خواه و دموکراتیک‌شده نمی‌شناسم. معتقدم اولین علامت و شرط تغییر در احمدی‌نژاد آن است که بگوید با گذشته‌اش چه کار می‌خواهد کند؟ همانطور که تا آقای موسوی‌خوئینی‌ها نگوید با دهه۶۰ چه کار می‌خواهد کند، نمی‌تواند بگوید اصلاح‌طلب است. چرا مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به خصوص بعد از سال۸۸ این همه تیغ و تیشه خورد؟ چون از گذشته فاصله گرفت اما آقای موسوی‌خوئینی‌ها هیچ فاصله‌ای از موسوی‌خوئینی‌های دهه۶۰ نگرفت. هیچ‌طوری تکلیف خودش را با مسائل دهه شصت روشن نکرد. آقای احمدی‌نژاد هم قبل از اینکه قوه قضائیه را زیر سئوال ببرد باید تکلیفش را با ۸سال دوره ریاست‌جمهوری‌اش به ویژه خرداد۸۸ روشن کند. همان‌طور که موسوی‌خوئینی‌ها باید تکلیف خودش را با اشغال سفارت آمریکا و ۱۳آبان۵۸ روشن کند.

تا آقای احمدی‌نژاد پاسخ‌هایی را درباره سال های۸۴تا۹۲ ندهد من خیلی کاری با او ندارم. من چرا برای مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی احترام قائل شدم؟ چون او فاصله گرفت. بزرگترین حمله‌ای که به آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌کردند این همه توهینی که به آقای هاشمی‌رفسنجانی تندروها کردند به خاطر چه بود؟ چون می‌گفتند روی مواضع دهه شصت نایستاد و با اکبر هاشمی‌رفسنجانی دهه شصت فاصله گرفت. البته تندروها درست می‌گفتند. اکبر هاشمی دهه۹۰ودهه۸۰، همان اکبر هاشمی‌رفسنجانی دهه۶۰ نبود ولی آقای موسوی خوئینی‌ها و آقای احمدی‌نژاد این طور نیستند.

احمدی‌نژاد مقدم بر هر امر دیگری باید نسبت به آن ۸سال دوره ریاست‌جمهوری‌اش پاسخگو باشد. چرا من به آقای خاتمی احترام می‌گذارم چون گفت من درباره مهندس مهدی بازرگان در دهه شصت اشتباه و خطا کردم. من در مصاحبه با اکبرهاشمی‌رفسنجانی گفتم «در سال۵۸ که اکبر هاشمی‌رفسنجانی قدرتمند بودید اگر وقتی در نمازجمعه شعار مرگ بر بازرگان دادند، سکوت نمی کردید، شاید ۳۰سال بعد، یعنی سال۸۸ در نمازجمعه مرگ بر هاشمی رفسنجانی نمی‌گفتند»

وقتی مجموعه مصاحبه من با آقای هاشمی را بخوانید، می‌بینید ایشان پذیرفت که «برای دموکراسی و حاکمیت قانون و آزادی زندانیان سیاسی در دهه شصت باید خیلی محکمتر می‌ایستاد». اما هنوز کسانی هستند درباره عملکرد خودشان در دهه شصت حرفی نزدند. مثلا آقایان محتشمی‌پور و موسوی‌خوئینی‌ها چه می‌خواهد بگوید؟ به نظرم حرفی برای گفتن ندارند. درحالی‌که هاشمی‌رفسنجانی اذعان کرد که در دهه شصت خطا کرد.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :