قانون تجمیع عوارض

این روزها جنجال زیادی بر سر اجرای قانون تجمیع عوارض مالیات بر ارزش افزوده به پا شده است و البته این حساسیت ها ، خصوصا حساسیت امام جمعه محترم مایه خرسندی است ، چرا که جامعه پویا جامعه ای است که به سرنوشت خود حساس باشد و مردمان آن به سادگی از کنار اتفاقاتی که در اطراف و اکناف شان می گذرد عبور نکنند و در این بین فضای مجازی علیرغم برخی آسیب هایی که دارد بزرگترین فایده اش آگاهی بخشی سریع و فراگیر به مردم است .

انتخابات ساوه

در برخی کانال های تلگرامی خواندم که چرا خبرنگاران و اصحاب رسانه ساوه در قبال اجرای قانون تجمیع عوارض سکوت کرده اند ؟ و یا به نماینده مردم ساوه وزرندیه انتقاد نمی کنند ؟

پاسخ بنده – به سهم خود – این است که اصحاب رسانه آنچه که می گویند باید بر مبنای مستندات و اطلاعات دقیق و فارغ از فضای هیجانی باشد .

نویسنده یادداشت پیش رو ، از جمله کسانی بود که تصور می کرد اجرای این قانون به حوزه مدیریت شهری ساوه آسیب می زند و اکنون نیز همان عقیده را دارد اما بنا ندارد از کسوت یک رسانه ای خارج شود و هیجانی بنویسد.

یک رسانه ای هرگاه بر اساس هیجانات بنویسد حتما جنبه حرفه ای کار خود را رها کرده است و در دراز مدت ، جامعه به مواضع و یادداشت های او اعتماد نخواهد کرد و بنده نیز همواره بر این دأب عمل کرده ام که یادداشت هایم فارغ از تلاطمات و هیجانات و … باشد .

در غائله حوادث شهرداری ساوه مطلبی نوشتم که متخلف هر که هست باید مجازات شود اما ذکر اسامی و خبرسازی های کاذب هم خلاف قانون و خلاف شرع است و نیز به رویه قضایی صدمه می زند ، در آن هنگام برخی برآشفته شدند و حتی دست به تخریب زدند اما مرور زمان نشان داد ، غبارآلود شدن فضا تاثیر خود را بر سرعت رسیدگی بر پرونده های قضایی شهرداری گذاشته و در مقاطعی وقفه هایی را به وجود آورد .

امروز هم معتقدم باید بر مبنای عقلانیت و اطلاعات دقیق بنویسم و از شتاب زدگی بگریزم ، پس کما فی السابق یادداشت پیش رو را بر مبنای دأب همیشگی ام می نویسم .

پر واضح است که اجرای قانون تجمیع عوارض با هدف توزیع عادلانه سرانه از محل تجمیع عوارض یادشده به شهرها و روستاهاست . مطابق اطلاعاتی که به بنده رسیده از سال ۱۳۸۶ این عوارضات به شهرداری ساوه اختصاص یافته و بودجه مدیریت شهری را در حد فزاینده ای افزایش داده است و تقریبا هر شهروند ساوه ای بطور سرانه ۲۸۰ هزار تومان بهره مند شده اند و هر شهروند روستایی در ساوه و سایر نقاط بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان .

با اجرای این قانون سرانه هر شهروند ساوجی از ۲۸۰ هزار تومان به ۲۱۶ هزار تومان کاهش یافته و سرانه هر روستایی به ۲۶۰ هزار تومان افزایش یافته است . این یعنی یک توازن و تعدیل مناسبی که می تواند به مهاجرت معکوس به روستاها کمک کند و شاهد پیشرفت بیشتری در شهرهای اقماری و روستاهای تابعه باشیم که امری ممدوح و مثبت است .

مرور سئوالاتی که در ذهن افکار عمومی است :

۱- این سئوال پیش می آید که چرا ساوه که آلایندگی شهر صنعتی را تحمل می کند باید همان سرانه ای را بگیرد که محلات و دلیجان و … می گیرند ؟
این سئوال قطعا سئوالی بسیار بجا و درست است و لازم است مسئولین و نخبگان و آحاد مردم ساوه تلاش کنند و به طور واحد از دولت محترم بخواهند تا سهم ساوه از آلایندگی ها و عوارض سنگینی که شهرصنعتی بر مدیریت شهری ساوه تحمیل می کند را بگیرند و اگر نتوانیم سهم خود را در این حوزه بگیریم حتما ضرر کرده ایم .

سازمان امور مالیاتی استان دچار خطای جدی شده و سرانه ساوه در محاسبات سال جاری ، بر مبنای بر مبنای آخرین سرشماری لحاظ نکرده اند که لازم است اصلاح کنند ، در غیر اینصورت حق شکایت از سازمان امور مالیاتی برای مردم مسئولین ساوجی بخصوص نماینده ساوه و زرندیه محفوظ است و تعقیب قضایی مسئولین این سازمان در صورت استنکاف خواسته به حق مردم ساوه نباید فراموش شود .

۲-این سئوال مطرح است که آیا نماینده ساوه و زرندیه در قبال اجرای این قانون مخالفت کرده است ؟

شخصا با نماینده محترم تماس گرفتم و عرض کردم جنابعالی چه جوابی برای این سئوال فراگیر مردم دارید ؟

گفتند : بنده هم در حضور آقای لاریجانی – که فیلم و مستندات آن موجود است – و هم از طریق ثبت نام برای نطق اضطراری و هم از طریق مراجعات به نمایندگان مراتب اعتراض خود را بیان کردم ، گذشته از اینکه اجرای این قانون فواید زیادی برای روستاها و شهرهای اقماری دارد .

شخصا فیلم مورد ادعای نماینده محترم را دیدم و دریافتم درست می گویند و از یکی از نمایندگان محترم اصفهان هم بعنوان یک خبرنگار سئوال کردم که ایشان نیز ادعای نماینده ساوه و زرندیه را تایید می کردند .گذشته از اینکه جناب آقای منصوری می گویند این قانون – که بزعم نگارنده در جهت تحقق توزیع عادلانه سرانه هم است – در برنامه های گذشته توسعه ای کشور نیز مطرح بوده و گویا در مجالس قبلی مقاومت هایی در برابر اجرای آن می شده است .

۳- سئوال دیگری مطرح است که چرا آقای منصوری مانند برخی نمایندگان تراز اول مجلس ، همچون دکتر مطهری و دکتر توکلی و … یک تنه جلوی این طرح نایستاده ؟

بنظرم برخی نمایندگان از قبیل آقای توکلی هم آنجا که پای طرح یا لایحه ای در میان می آمد که مغایر انتفاع حوزه های انتخابیه غالب نمایندگان بوده ، مانند جلوگیری از توسعه مناطق ویژه و آزاد در مجلس نهم که شخص آقای توکلی پافشاری زیادی بر آن می کرد ، غالب نمایندگان به نظر بزرگان مجلس احترام نگذاشتند و با امثال آقای دکتر توکلی مخالفت کردند .

طبیعی است در خصوص طرح تجمیع عوارض ، هنگامی که ۲۴۰ نماینده مجلس موافق دریافت سرانه بیشتری باشند حرف خود را به کرسی می نشانند و ملاحظه اقلیت مخالف یک طرح یا لایحه را نمی کنند ، حتی اگر در میان آن اقلیت آقای دکتر لاریجانی حضور داشته باشد !

علی ای حال ؛ بعنوان نتیجه گیری از این یادداشت تاکید می کنم ، در این مقطع حساس همه با هم و با صدایی واحد ، باید سهم خود را از آلایندگی ناشی از شهرصنعتی مطالبه کنیم که البته نقش فرماندار ساوه و استاندار محترم مرکزی در این بین و بخصوص تاثیرات و اقدامات شخص نماینده محترم و امام جمعه گرامی کلیدی و راهگشاست و اگر بتوانیم این سهم را مطالبه کنیم توفیق زیادی داشته ایم

رمز تحقق این پیروزی تنها یک چیز است ؛ « وحدت کلمه !»

روح الله عالم زاده
۱۹ تیر ماه ۱۳۹۶

 

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :