آن سوی توقیف دو روزه کیهان

کدام حلقه می خواست با کیهان برخورد شود؟ 

7025186_571

در حالی که توقیف روزنامه کیهان منتفی شده بود، کدام مقامات دولتی به توقیف این روزنامه علاوه بر تذکر “هیئت نظارت بر مطبوعات” اصرار داشتند؟ روز سه شنبه پس از پیگیری و روشنگری مع الواسطه مدیر مسئول کیهان، وزیر محترم ارشاد (رئیس هیئت نظارت بر مطبوعات) پیغام می دهد که موضوع توقیف منتفی است. او ضمنا ابراز علاقه می کند که در فرصت مقتضی، گفت و گویی با حاج حسین شریعتمداری درباره مسائل اختلافی داشته باشد.

اما همان روز آقای نوبخت سخنگوی دولت برخلاف ژست همیشگی دفاع از آزادی بیان و حق منتقدان، می گوید که خواهید دید با روزنامه کیهان برخورد می شود. این یعنی کسی یا حلقه ای در دولت تصمیم خود را گرفته اند و به تذکر هیئت نظارت قانع نیستند. این حلقه می خواست- ولو به قیمت نقض تمام دعاوی تحمل منتقدان، و دهن کجی به ملت مظلوم یمن که در معرض نسل کشی رژیم آل سعود قرار دارد – کیهان را تحت فشار مضاعف بگذارد. آنها منطقا باید فراتر از وزیر ذی ربط باشند که بتوانند تصمیم قانونی و دوراندیشانه وی را وتو کنند.

قبل از تبیین ماجرا، به دو اظهار نظر عنایت کنید؛

۱- اول اردیبهشت ۱۳۹۳ علی جنتی وزیر وقت ارشاد در گفت و گو با روزنامه فرهیختگان، ضمن اذعان به اینکه مطبوعات منتقد دولت رصد می شوند، گفت کیهان موردی نداشته که بتوان با آن برخورد کرد. خبرنگار می پرسد «نشریه ۹ دی نمونه بسیار رقیقی از سایر روزنامه‌های تندرو و دژهای پولادین بود. چرا با آنها برخورد نمی‌شود؟ در مذاکرات ژنو هم این روزنامه‌ها پرچمدار مخالفان بودند و علی جنتی پس از توضیح درباره نه دی می گوید “روزنامه کیهان تا امروز مواردی به این صورت نداشته است. به دلیل آشنایی آنها با قانون و تجربه و سابقه‌ای که در این زمینه دارند، مراقبت می‌کنند که مستقیما مرتکب تخلف قانونی نشوند. در این دوره شش، هفت ماه گذشته تخلفی از کیهان به هیات نظارت گزارش نشده است”. البته ۹ دی هم که وزیر سابق ارشاد درباره آن اینگونه ادعا کرده بود، چهار بار در این دولت توقیف شد که هر چهار بار با رای دادگاه، تبرئه و بدون دریافت تذکر با حکم قضایی منتشر شد.

۲- به یاد بیاوریم که رئیس قوه قضاییه یک سال قبل (۱۷ آبان ۱۳۹۵) عنوان کرد: “برخی می گویند قلم ها را به بهانه های واهی نشکنیم یا دهان ها را به بهانه‌ای غیراساسی نبندیم … برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می یابید ندای آزادی مطبوعات سر می دهید و اینکه قلم‌ها را نشکنید و دهانها را نبندید”!

تنظیم بالغ بر پنجاه شکایت دولتی علیه کیهان در چند سال اخیر در حالی که نوعا واجد کمترین اعتبار و استناد حقوقی بوده، از وجود اراده ای جدی برای پرونده سازی و مجرم نمایی این روزنامه ولو از طریق تعدد و تکرار اتهام حکایت می کند. اما آنها فارغ از ماجرای اخیر (تیتر کیهان درباره تهدید انصار الله یمن علیه شریکان جنایت آل سعود)، با روزنامه کیهان چه مسئله ای دارند؟

 

سال گذشته وقتی کیهان دست روی حقوق های نامشروع نجومی گذاشت و فیش های چند ده تا ۷۳۴ میلیونی حقوق و پاداش بعضی از این مدیران را منتشر کرد، برخی دولتمردان گفتند ما دست رسانه های منتشر کننده این اسناد را می بوسیم اما در همان هفته ها، وزیر دادگستری دولت یازدهم و برخی مدیران دیگر، واسطه فشار دولت بر مراجع قضایی برای مؤاخذه و برخورد با کیهان به بهانه دعاوی مختلف بودند.

این مصادف با دوره ای بود که سخنگوی دولت در شبکه ۲ سیما رسما از مردم به خاطر حقوق های “نا متعارف” (!) عذر خواهی کرد اما به فاصله چند هفته که تصور شد آبها از آسیاب افتاده، آقای نوبخت به جلسه تودیع یکی از همین مدیران (صندوق توسعه ملی) رفت و او را که حقوق ۵۷ میلیونی و ۴ میلیون حق اوقات فراغت فرزندان می گرفت، ذخیره نظام و سرمایه کشور توصیف کرد! به یاد بیاوریم که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، تعداد مدیران نجومی بگیر را ۹۵۰ نفر و آقای روحانی ۱۰۰ تا ۳۰۰ نفر عنوان کرده بود اما با وجود بیانیه شداد و غلاظ رئیس جمهور در روزهای اول، حتی یک مدیر نجومی مجازات نشد، چه رسد به ۳۰۰ یا ۹۵۰ نفر. چرا؟ چون (به شهادت رئیس سازمان بازرسی کل کشور) در انتصاب برخی از این مدیران فاسد، رد پای اعمال نفوذ و فشار برخی مدیران دولتی یا عناصر غیر مسئول مانند حسین فریدون در میان بود.

کیهان در قبیل این مصاف های سخت میان قانون و عدالت با تبعیض، و پاسداشت امنیت و مصالح ملی یا حراج و نابودی آن، در صف اول روشنگری و اعتراض و مطالبه بوده است. کیهان کام مدیرانی را تلخ کرده که مسئولیت غارت ۱۱ هزار میلیارد تومانی از صندوق ذخیره فرهنگیان متوجه آنان بود؛ همچنین آینه دقّ مدیرانی بوده که در جا به جایی برخی امتیاز های کلان و ریخت و پاش های بزرگ متهمند یا قاصر و مقصر محسوب می شوند.

جرم نابخشودنی کیهان این است که اسیر افسون رسانه ای و بمباران تبلیغاتی علیه عوام و خواص برای فتح الفتوح جا زدن “خسارت محض برجام” نشد و آن قدر بر سر امر تبیین در “جهاد کبیر” استواری نشان داد تا دست شیطان بزرگ رو شد. و رسید به آنجا که اگر دولتمردی دیروز راس شیطان بزرگ را “بسیار مودب” می خواند و از برجام های جدید سخن می گفت، امروز تصریح می کند ” مگر کشور های دیگر دیوانه شده اند که بخواهند با آمریکای بدعهد مذاکره و توافق کنند؟!”. آیا چنین مدیرانی نباید به خاطر همین فقدان بینش و کفایت سیاسی به نظام و مردم پاسخگو باشند؟

جرم کیهان این است که به پیروی از مسلمات عقل و شرع و سیاست های حکیمانه امام و رهبری، ۴ سال زودتر تاکید کرد که اعتماد به شیطان بزرگ، دیوانگی و خسارت محض است. و امروز هم تاکید دارد که مماشات با رژیم های خائن و سر سپرده و گستاخی مانند آل سعود، دور از اقتدار و امنیت و مصالح ملی است. دو روز وقفه در انتشار کیهان اگر موجب تشفّی دل برخی مدیران می شود، حرفی نیست. اما بعید است از این طریق، کم کاری و خسارت های ناشی از ۴ سال فرصت سوزی در فضای تعلیق و انتظار برجامی جبران شود یا راه “مادر تحریم ها” سد گردد و یا وعده های انتخاباتی پشت هم اندازی شده ، از ذهن مردم برود.

آینه چون نقش تو بنمود راست
خود شکن، آیینه شکستن خطاست

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :