آقای استاندار !
محافظین تان را کاهش داده و یا مرخص کنید
روز گذشته علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به صراحت اعلام کرد که حفاظت از شخصیت ها بیشتر به پرستیژی برای آنها تبدیل شده و در حال حاضر هیچ شخصیتی نیاز به محافظ ندارد .

این سخنان که اظهار نظر یکی از عالیرتبه ترین مقام های امنیتی کشور است گرچه – بالنسبه – دقیق نیست ، به این معنا که برخی شخصیت های کلیدی نظام کماکان می بایست از تیم حفاظت قوی برخوردار باشند ، اما در مجموع سخن درستی است .

متاسفانه تشکیل تیم های حفاظت در هر سطحی به یک رویه غلط در جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده و بالنتیجه ، تشکیل سازمانی عریض و طویل و پرخرج به منظور حفاظت از تعدادی مدیر – بخوانید شخصیت ها ! – را باعث گردیده است .

مع الاسف ، برخی مسئولین کشور از اینکه یک یا چند جوان کت و شلواریِ مسلح ، با عینک های دودی و گوشی در گوش که دائما هوا و زمین را می پایند تا خدای ناکرده موجودات فضایی به مسئول تحت حفاظت شان حمله نکند ! لذت می برند و آن را یک پرستیژ تلقی می کنند در حالی که در این وانفسای اقتصادی بکارگیری هزاران محافظ با حقوق ها و مزایای چند میلیونی ، گذشته از آنکه فشار مالی سنگینی را بر مردم و خزانه مملکت وارد کرده و فرصت های شغلی سایر نخبگان و جوانان تحصیل کرده را محدود ساخته ، موجب ایجاد یک حائل – گاها هراسناک – بین مردم و مسئولین نیز شده است تا آنجا که اگر مسئولی ناپرهیزی کند و بدون محافظ و خودروی ضدگلوله با شیشه های عادی ( غیر دودی ! ) به میان مردم بیاید موجبات تعجب و گاهی تمجید افکار عمومی را فراهم خواهد ساخت !

نمونه ملموس اینگونه از حفاظت های پرطمطراق ، حفاظت از استانداران استان مرکزی در ادوار مختلفه بوده است ؛ حفاظتی که در سایر استانداری های کشور کمتر به چشم می خورد ( محافظت گاها ۳ تا ۴ نفره از شخص استاندار ! )

جالب تر آنکه محافظین استاندار مرکزی به گونه ای خاص رفتار می کنند و مثلا ، مسیر راه رفتن را برای حضرت استاندار طوری می گشایند ، کانّ حفاظت از روسای قوای ثلاثه و سایر مسئولین ارشد نظام را بر عهده گرفته اند !

این سطح حفاظت از استانداران استان مرکزی نه تنها غیر طبیعی که غیر ضروری و موجب از بین رفتن الفتِ بایسته ، بین توده های مردم با شخص استاندار می شود .

مردم وقتی می بینند محافظین استاندار به گونه ای تشریفاتی درب خودرو را برای وی باز می کنند ! حس بدی پیدا کرده و گمان می برند تماس و مصاحبت با چنین استانداری ، محال و نشدنی است .

این سطح حفاظت از استاندار مرکزی آن هم با حرکات خاص تیم حفاظت ۳ تا ۴ نفره ایشان ، نه تنها هزینه زا و غیر لازم است ، بلکه – من یحتمل – موجب ایجاد حس تبختر و تکبر در شخص استاندار می شود و اگر خدای ناکرده استانداری خود بالذّات ، سرهنگی گام بردارد و از گوشه چشم مدیرانش را بنگرد ، چنین حفاظتی می تواند بر تبختر و تکبر او بیفزاید و مقدمات زایل شدن تواضع و فروتنی را در او پدید آورد .

اهل علم می دانند که خدای تبارک و تعالی به این دلیل « از گوشه چشم نگاه کردن » را بر پیامبر اسلام (ص) حرام کرد تا تواضع در برابر خلق الله را به پیامبرش بیاموزد و از او اسوه حسنه بسازد .

پیشنهاد راقم این سطور به استاندار محترم ، کاهش و یا ترخیص کامل محافظین است چرا که با این اقدام حسنه ، گذشته از آنکه از تحمیل مضاعف هزینه های مادی بر خزانه کشور جلوگیری می شود ، بر الفت مردم با استاندار افزوده شده و به انگشت نما بودن حفاظت از استاندار مرکزی نیز خاتمه می دهد . ♦️

انشاءالله طرح این پیشنهاد خیرخواهانه موجب تکدر خاطر استاندار محترم و تیم حفاظت از ایشان نشود چرا که نفع انتقاد صادقانه و صریح برای یک مسئول ، بیشتر از تمجیدهای منافقانه ای است که مشتی غالیِ فرصت طلب نثار آن مسئول کنند .

آقای آقازاده به خوبی می دانند که این انتقاد از جنس انتقادهای « رادیو البرز » و برخی نمایندگان سابق کرج نیست ؛ بلکه انتقادی از سر دلسوزی و صداقت است و منتقد ، خاطرِ « سیّد » را می خواهد .
روح الله عالم زاده

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :